Untitled design.png
Untitled design (4).png

FILM FEST GLOBAL LTD © 2016-2019 - The Golden Script Competition

The Golden Script Competition

2019 FEATURE SCREENPLAYS WINNERS

1st Place - The Golden Script Winner

Alberto Battistutti

Don

2nd Place - The Silver Script Winner

T. Patrick Kennedy

The Elephant Room

3rd Place - The Bronze Script Winner

Ronny Jay

The Brothers Sinclair

2019 FEATURE SCREENPLAYS FINALISTS

Alican Serbest

The Route

Florence Nahon

WHITE WOLF, BLACK WOLF

David Barbeschi

White Crow

Alberto Battistutti

Don

John M. Broadhead

God Fearing Man

Ronny Jay

The Brothers Sinclair

T. Patrick Kennedy

The Elephant Room

Jordan Champagne

Mom

John T. Frederick

Western Dragons

Delraj Singh Takher

Conversations with the Night Demon

Dylan Stagno

Good Movie In The Luck Business.

Chloë J. Hightower

Monochrome

Gemma Paul

Who Could Love a Monster?

2019 FEATURE SCREENPLAYS SEMIFINALISTS

David Lach

Into the Orange

Alican Serbest

The Route

Florence Nahon

WHITE WOLF, BLACK WOLF

Ian A. White

Amaris

David Barbeschi

White Crow

Alan Lambert

Journey to Fisterra (R-6.4)

Alberto Battistutti

Don

John M. Broadhead

God Fearing Man

Ronny Jay

The Brothers Sinclair

T. Patrick Kennedy

The Elephant Room

Jordan Champagne

Mom

John T. Frederick

Western Dragons

Delraj Singh Takher

Conversations with the Night Demon

Dylan Stagno

Good Movie In The Luck Business.

Arden Teresa Lewis

Gravel Road

Chloë J. Hightower

Monochrome

Gemma Paul

Who Could Love a Monster?

Kelly Jean Karam

Caroline Buxton's Lipstick Posse

Joanna Johnson

The 24-Hour Howl

Kristen McNaule

Alphabet City

Connie Corcoran Wilson, M.S.

The Color of Evil

Joan Elizabeth Beilstein

One Night at the Morrison

2019 FEATURE SCREENPLAYS QUARTER-FINALISTS

David Lach

Into the Orange

Alican Serbest

The Route

Florence Nahon

WHITE WOLF, BLACK WOLF

Ian A. White

Amaris

David Barbeschi

White Crow

Alan Lambert

Journey to Fisterra (R-6.4)

Alberto Battistutti

Don

John M. Broadhead

God Fearing Man

Ronny Jay

The Brothers Sinclair

T. Patrick Kennedy

The Elephant Room

Jordan Champagne

Mom

John T. Frederick

Western Dragons

Delraj Singh Takher

Conversations with the Night Demon

Dylan Stagno

Good Movie In The Luck Business.

Arden Teresa Lewis

Gravel Road

Chloë J. Hightower

Monochrome

Gemma Paul

Who Could Love a Monster?

Kelly Jean Karam

Caroline Buxton's Lipstick Posse

Philip Lombardi

The Hole in the River

Joanna Johnson

The 24-Hour Howl

Andrea Gibson

Rebel Tides

James B. Saunders

SIR HARRY LAUDER TONIGHT!

Danielle Erlich

Legacy

John Celona

Ray in Space

Börje Peratt

Land of Wooden Gods

Kelly Jean Karam

BONEHEADS

Rupert Hicks

Caratacus

Margreet de Heer

The Wolf's Tail

Kristen McNaule

Alphabet City

Sarah Scott-Foster

Harvest Moon

Connie Corcoran Wilson, M.S.

The Color of Evil

Jacob Cullen

Wanderers

Joan Elizabeth Beilstein

One Night at the Morrison

Anita Skibski

Ignorant

Sabine Schnurrer

Sergeant Stubby